Tapılan ümumi test sayı : 129

Hansı cərgədə sadalananların hamısı üsul deyil?
A) Akvarium, səhnələşdirmə
B) Kiçık qrupda müzakirə, BİBÖ
C) Şaxələndirmə, Venn diaqramı
D) Əqli hücum, cütlərlə iş
E) Auksion, BİBÖ
Sadalananlardan biri qrup işi zamanı buraxılan səhvdir:
A) Qrup üzvlərinin suallarına cavab vermək.
B) İşin yerinə yetirilməsi üçün dəqiq vaxt müəyyənetmək
C) Qiymətləndirmə meyarlarını şagirdlərin diqqətinəçatdırmaq.
D) Müəllim tərəfindən qruplarda vəzifələri bölmək,lideri təyin etmək.
E) Qrupların işini müəyyən etmək və ona nəzarətetmək
Fəal (interaktiv) təlimin əsas xüsusiyyətlərini göstərin: 1. Təlimin “subyekt-subyekt” xarakteri daşıması. 2. Müəllim əsas bilik mənbəyidir. 3. Dərsin tədqiqat şəklində keçirilməsi. 4. Tapşırıqların təfəkkürün inkişafına yönəlməsi. 5. Hazır halda əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə.
A) 2, 3, 4
B) 1, 3, 4
C) 2, 4, 5
D) 1, 3, 5
E) 1, 2, 5
Aşağıdakılardan biri fasilitasiya qaydalarını pozur:
A) Şagirdlərdə öyrənməyə stimul və motivasiyayaradılmasına xidmət edir
B) Müəllim və şagirdlərin birgə əməkdaşlığınaəsaslanır
C) Şagirdlərdə öz fəaliyyətlərini planlaşdırmaq vətəşkil etmək bacarıqları formalaşdırır.
D) Şagirdlərin əvəzinə fikirləri izah etməyə icazəverilmir.
E) Şagirdlərin sərbəst şəkildə fikir bildirməsinəşərait yaradılmır
Təlim strategiyalarına aid deyil:
A) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən əsas tələblərintəsviri
B) Həftəlik dərs saatlarının miqdarı
C) Təlimin təşkilinə verilən tələblər
D) Müəllimin təlim fəaliyyətinin planlaşdırılmasınadair nümunələr
E) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədətövsiyələr
Cari planlaşdırmada müəllimin buraxdığı səhvlər hansılardır? 1. Keçiləcək mövzunun müəyyənləşdirilməsinə üstünlük vermək. 2. Məzmun standartını müəyyənləşdirmək. 3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyənləşdirmək. 4. Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək. 5. Dərslikdə verilmiş materialı mənimsətmək.
A) 1,3
B) 1,2
C) 3,5
D) 2,4
E) 1,5
İdrak taksonomiyasının mərhələləri əks olunmuş cərgəni müəyyən edin.
A) Məqbul saymaq, bilmək, anlamaq, hazır olmaq,tətbiq etmək
B) Bilmək, məqbul saymaq, dəyərləndirmək, təşkiletmək
C) Yadda saxlamaq,anlamaq, tətbiq etmək, təhliletmək, dəyərləndirmək, yaratmaq
D) Hiss etmək, hazır olmaq, təqlid etmək,uyğunlaşmaq
E) Bilmək, anlamaq, hiss etmək, tətbiq etmək,yaratmaq
Pedaqoji diaqnostika:
A) Pedaqoji prosesin idarə edilməsidir.
B) Pedaqoji prosesin fasiləsizliyidir.
C) Pedaqoji prosesdə inkişaf və ya korreksiyayollarını müəyyən etməyə imkan verən fəaliyyətnövüdür.
D) Təlimin mahiyyətinin dərk edilməsi vasitəsidir.
E) Konkret bir şagirdlə bağlı qərar qəbul edilməsidir.
Aşağıdakılardan biri təlimin təşkilinə verilən tələblərə daxil deyil:
A) Summativ qiymətləndirilmənin aparılması
B) Dəstəkləyici mühitin yaradılması
C) Fəaliyyətin stimullaşdırılması
D) İnkişafyönümlülük
E) Təlimdə bərabər imkanların yaradılması
Müəllimin hüquqlarına aid deyil:
A) İxtisasını artırmaq və təkmilləşdirmək
B) Pedaqoji şuraya rəhbərlik etmək.
C) Təhsil prosesinin təşkilində və idarə olunmasındaiştirak etmək.
D) Şərəf və ləyaqətinə hörmətlə yanaşılmasını tələbetmək.
E) Tədrisin formasını, metodlarını və vasitələrinisərbəst seçmək.
Təhsil standartı nədir?
A) Təlim prosesində istifadə olunan metod vəüsulların məcmusudur.
B) Təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərininsəviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
C) Təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
D) Təhsilalanların bilik və bacarıqları məcmusudur.
E) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin ölçülməsimeyarı
Məzmun xətti nədir?
A) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasınıtəmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmununzəruri hissəsidir.
B) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinəqoyulmuş dövlət tələbidir.
C) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsiniyoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zərurihissəsidir.
D) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrəqruplaşdırılmasıdır
E) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlimnailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas xüsusiyyətlərinə aid deyil:
A) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmlərimüəyyən edilib
B) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə əsas prinsip kimiqəbul olunub.
C) Şagirdyönümlüdür
D) Tələbyönümlüdür.
E) Təklifyönümlüdür.
“Tələbyönümlülük” deyəndə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac vətələbatlarının nəzərə alınması.
B) Təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasındaəvvəlcədən müəyyən edilməsi.
C) Təhsil sahəsində fəaliyyətlərin təhsilalanlarınmənafeyinə xidmət etməsi
D) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinə qoyulantələblər.
E) Təhsilin məzmun komponentlərinin bir-biri iləəlaqələndirilməsi.
Summativ qiymətləndirmə hansı məqsədlə aparılır?
A) Dərsin sonunda şagirdlərin bilik və bacarıqsəviyyəsini qiymətləndirmək məqsədi ilə.
B) Şagirdlərin olimpiadaya hazırlıq səviyyəsini üzəçıxarmaq məqsədi ilə
C) Fənn üzrə təlimin hər hansı bir mərhələsindəşagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə.
D) Buraxılış siniflərində təhsil səviyyələrinin sonundayekun attestasiya aparmaq məqsədi ilə.
E) Bəhs və ya bölmənin, yarımilin və tədris ilininsonunda şagirdin nailiyyət səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə
Diaqnostik qiymətləndirmə hansı mərhələdə aparılır?
A) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
B) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
C) Tədris ilinin sonunda.
D) Hər ayın əvvəlində.
E) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində,həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeniməktəbə keçdikdə və s.).
Böyük summativ qiymətləndirmənin (BSQ) xüsusiyyətlərini seçin: 1. Bəhs və ya bölmənin sonunda keçirilir. 2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi tərəfindən hazırlanır. 3. BSQ –nin keçirilmə tarixi fənn müəllimi tərəfindən müəyyən edilir. 4. Yarımilin sonunda keçirilir. 5. BSQ-nin keçirilmə tarixi illik planlaşmada nəzərdə tutulur
A) 1,3,5
B) 2,3,4
C) 1,3,4
D) 2,4,5
E) 1,2,3
Nəyə görə motivasiya düşündürücü və məqsədəuyğun olmalıdır? 1. Tədqiqatı dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir. 2. 45 dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır. 3. Dərsi maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır. 4. Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 2,3
B) 3,4
C) 1,2
D) 2,4
E) 1,4
Refleksiya mərhələsi nəyə xidmət edir?
A) Tədqiqatın nəticələrini müzakirə etməyə
B) Əldə olunmuş biliklərin müzakirəsinə
C) Şagirdlərin tədqiqat fəaliyyətinin əsasmərhələlərini dərk etməyə
D) Yalnız müəllimin söylədiklərini yadda saxlamağa
E) Şagirdlərin nailiyyətlərinin nəticəsini müzakirəetməyə
Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin xüsusiyyəti deyil:
A) Dialoji təlimə üstünlük verilməsi.
B) Təfəkkürə əsaslanması.
C) Problemin həlli prosesində biliklərin müstəqilşəkildə əldə edilməsi və mənimsənilməsi
D) Yeni biliklərin tədqiqat prosesində dərk edilməsi.
E) Hazır halda əldə edilən biliklərinmöhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsənilməsi
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top