Tapılan ümumi test sayı : 129

Hansı cərgədə sadalananların hamısı üsul deyil?
A) Kiçık qrupda müzakirə, BİBÖ
B) Auksion, BİBÖ
C) Əqli hücum, cütlərlə iş
D) Akvarium, səhnələşdirmə
E) Şaxələndirmə, Venn diaqramı
Sadalananlardan biri qrup işi zamanı buraxılan səhvdir:
A) Qiymətləndirmə meyarlarını şagirdlərin diqqətinəçatdırmaq.
B) Qrup üzvlərinin suallarına cavab vermək.
C) Müəllim tərəfindən qruplarda vəzifələri bölmək,lideri təyin etmək.
D) İşin yerinə yetirilməsi üçün dəqiq vaxt müəyyənetmək
E) Qrupların işini müəyyən etmək və ona nəzarətetmək
Fəal (interaktiv) təlimin əsas xüsusiyyətlərini göstərin: 1. Təlimin “subyekt-subyekt” xarakteri daşıması. 2. Müəllim əsas bilik mənbəyidir. 3. Dərsin tədqiqat şəklində keçirilməsi. 4. Tapşırıqların təfəkkürün inkişafına yönəlməsi. 5. Hazır halda əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə.
A) 2, 3, 4
B) 2, 4, 5
C) 1, 2, 5
D) 1, 3, 4
E) 1, 3, 5
Aşağıdakılardan biri fasilitasiya qaydalarını pozur:
A) Müəllim və şagirdlərin birgə əməkdaşlığınaəsaslanır
B) Şagirdlərin əvəzinə fikirləri izah etməyə icazəverilmir.
C) Şagirdlərdə öz fəaliyyətlərini planlaşdırmaq vətəşkil etmək bacarıqları formalaşdırır.
D) Şagirdlərdə öyrənməyə stimul və motivasiyayaradılmasına xidmət edir
E) Şagirdlərin sərbəst şəkildə fikir bildirməsinəşərait yaradılmır
Təlim strategiyalarına aid deyil:
A) Müəllimin təlim fəaliyyətinin planlaşdırılmasınadair nümunələr
B) Təlimin təşkilinə verilən tələblər
C) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən əsas tələblərintəsviri
D) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədətövsiyələr
E) Həftəlik dərs saatlarının miqdarı
Cari planlaşdırmada müəllimin buraxdığı səhvlər hansılardır? 1. Keçiləcək mövzunun müəyyənləşdirilməsinə üstünlük vermək. 2. Məzmun standartını müəyyənləşdirmək. 3. İnteqrasiya imkanlarını müəyyənləşdirmək. 4. Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək. 5. Dərslikdə verilmiş materialı mənimsətmək.
A) 1,3
B) 3,5
C) 2,4
D) 1,5
E) 1,2
İdrak taksonomiyasının mərhələləri əks olunmuş cərgəni müəyyən edin.
A) Bilmək, məqbul saymaq, dəyərləndirmək, təşkiletmək
B) Məqbul saymaq, bilmək, anlamaq, hazır olmaq,tətbiq etmək
C) Hiss etmək, hazır olmaq, təqlid etmək,uyğunlaşmaq
D) Yadda saxlamaq,anlamaq, tətbiq etmək, təhliletmək, dəyərləndirmək, yaratmaq
E) Bilmək, anlamaq, hiss etmək, tətbiq etmək,yaratmaq
Pedaqoji diaqnostika:
A) Konkret bir şagirdlə bağlı qərar qəbul edilməsidir.
B) Pedaqoji prosesdə inkişaf və ya korreksiyayollarını müəyyən etməyə imkan verən fəaliyyətnövüdür.
C) Pedaqoji prosesin idarə edilməsidir.
D) Təlimin mahiyyətinin dərk edilməsi vasitəsidir.
E) Pedaqoji prosesin fasiləsizliyidir.
Aşağıdakılardan biri təlimin təşkilinə verilən tələblərə daxil deyil:
A) Dəstəkləyici mühitin yaradılması
B) Summativ qiymətləndirilmənin aparılması
C) Təlimdə bərabər imkanların yaradılması
D) İnkişafyönümlülük
E) Fəaliyyətin stimullaşdırılması
Müəllimin hüquqlarına aid deyil:
A) Şərəf və ləyaqətinə hörmətlə yanaşılmasını tələbetmək.
B) İxtisasını artırmaq və təkmilləşdirmək
C) Təhsil prosesinin təşkilində və idarə olunmasındaiştirak etmək.
D) Pedaqoji şuraya rəhbərlik etmək.
E) Tədrisin formasını, metodlarını və vasitələrinisərbəst seçmək.
Təhsil standartı nədir?
A) Təlim prosesində istifadə olunan metod vəüsulların məcmusudur.
B) Təhsilalanların bilik və bacarıqları məcmusudur.
C) Təhsilalanların bilik, bacarıq və vərdişlərininsəviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
D) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin ölçülməsimeyarı
E) Təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
Məzmun xətti nədir?
A) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlimnailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
B) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrəqruplaşdırılmasıdır
C) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsiniyoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zərurihissəsidir.
D) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinəqoyulmuş dövlət tələbidir.
E) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasınıtəmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmununzəruri hissəsidir.
Aşağıdakılardan biri kurikulumun əsas xüsusiyyətlərinə aid deyil:
A) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə əsas prinsip kimiqəbul olunub.
B) Şagirdyönümlüdür
C) Tələbyönümlüdür.
D) Təklifyönümlüdür.
E) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmlərimüəyyən edilib
“Tələbyönümlülük” deyəndə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasındaəvvəlcədən müəyyən edilməsi.
B) Təhsil sahəsində fəaliyyətlərin təhsilalanlarınmənafeyinə xidmət etməsi
C) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinə qoyulantələblər.
D) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac vətələbatlarının nəzərə alınması.
E) Təhsilin məzmun komponentlərinin bir-biri iləəlaqələndirilməsi.
Summativ qiymətləndirmə hansı məqsədlə aparılır?
A) Şagirdlərin olimpiadaya hazırlıq səviyyəsini üzəçıxarmaq məqsədi ilə
B) Dərsin sonunda şagirdlərin bilik və bacarıqsəviyyəsini qiymətləndirmək məqsədi ilə.
C) Fənn üzrə təlimin hər hansı bir mərhələsindəşagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə.
D) Buraxılış siniflərində təhsil səviyyələrinin sonundayekun attestasiya aparmaq məqsədi ilə.
E) Bəhs və ya bölmənin, yarımilin və tədris ilininsonunda şagirdin nailiyyət səviyyəsiniqiymətləndirmək məqsədi ilə
Diaqnostik qiymətləndirmə hansı mərhələdə aparılır?
A) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
B) Hər ayın əvvəlində.
C) Tədris ilinin sonunda.
D) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
E) Dərs ilinin, bölmənin tədrisinin əvvəlində,həmçinin zəruri vəziyyət yarandıqda (şagird yeniməktəbə keçdikdə və s.).
Böyük summativ qiymətləndirmənin (BSQ) xüsusiyyətlərini seçin: 1. Bəhs və ya bölmənin sonunda keçirilir. 2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi tərəfindən hazırlanır. 3. BSQ –nin keçirilmə tarixi fənn müəllimi tərəfindən müəyyən edilir. 4. Yarımilin sonunda keçirilir. 5. BSQ-nin keçirilmə tarixi illik planlaşmada nəzərdə tutulur
A) 2,4,5
B) 2,3,4
C) 1,2,3
D) 1,3,5
E) 1,3,4
Nəyə görə motivasiya düşündürücü və məqsədəuyğun olmalıdır? 1. Tədqiqatı dərsin nəticələrinə istiqamətləndirir. 2. 45 dəqiqə ərzində dərsin bütün mərhələləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır. 3. Dərsi maraqlı edir, dərs vaxtında qurtarır. 4. Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
A) 1,2
B) 1,4
C) 3,4
D) 2,3
E) 2,4
Refleksiya mərhələsi nəyə xidmət edir?
A) Əldə olunmuş biliklərin müzakirəsinə
B) Şagirdlərin nailiyyətlərinin nəticəsini müzakirəetməyə
C) Tədqiqatın nəticələrini müzakirə etməyə
D) Şagirdlərin tədqiqat fəaliyyətinin əsasmərhələlərini dərk etməyə
E) Yalnız müəllimin söylədiklərini yadda saxlamağa
Variantlardan biri fəal (interaktiv) təlimin xüsusiyyəti deyil:
A) Dialoji təlimə üstünlük verilməsi.
B) Hazır halda əldə edilən biliklərinmöhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsənilməsi
C) Problemin həlli prosesində biliklərin müstəqilşəkildə əldə edilməsi və mənimsənilməsi
D) Təfəkkürə əsaslanması.
E) Yeni biliklərin tədqiqat prosesində dərk edilməsi.
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top