Tapılan ümumi test sayı : 237

Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə tutulmur:
A) Məzmun standartlarına əsasən tədris vahidi və mövzuların müəyyənləşdirməsi.
B) Dərsin icmalının hazırlanması
C) İş vərəqlərinin hazırlanması
D) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrinin müəyyənləşdirilməsi.
E) Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması
Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
A) İnandırmaq
B) Cəzalandırmaq
C) Bütün cavablar doğrudur
D) Danlamaq
E) Tapşırıq vermək
Müəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
A) İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini daim təkmilləşdirməyə səy göstərir
B) Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
C) İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını tətbiq edir.
D) Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli təlim üsulları yaradır.
E) İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları tətbiq edir.
İdrak taksonomiyası üzrə səviyyə və təlim nəticələrini uyğunlaşdırın: 1. Bilik   a) dəyişir,nümayiş etdirir 2. Anlama   b) müəyyən edir,sadalayır 3. Tətbiqetmə   c) fərqləndirir,izah edir 4. Analiz   d) ayırır, müəyyən edir
A) 1-b, 2-c, 3-d, 4-a
B) 1-b,2-c,3-d,4-a
C) 1-b, 2-c, 3-a, 4-d
D) 1-b,2-d,3-a,4-c
E) 1-c, 2-b,3-d,4-a
Deklarativ bilik nədir?
A) Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin icrasına kömək edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir
B) Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir
C) Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan biliklərdir.
D) İdrak prosesinin gedişatına kömək edən biliklərdir
E) Fənn üzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
A) Təhsilin məzmunu
B) Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
C) Məzmun standartlarının şərhi
D) Təlim strategiyaları
E) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələri
Məzmun xətti nədir?
A) Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
B) Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
C) Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini yoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
D) Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrə qruplaşdırılmasıdır
E) Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
A) Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
B) Təlim məqsədlərinin dəqiq müəyyən olunması üçün etibarlı zəmin yaradır
C) Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir
D) Təlim üsullarının seçilməsini təmin edir.
E) Sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir
“Nəticəyönümlülük”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
A) Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B) Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac və tələbatlarının nəzərə alınması
C) Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının inkişafına yönəldilməsi
D) Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi
E) Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması
FORMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN MƏQSƏDİ:
A) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
B) Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
C) Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
D) Müəyyən olunmuş nəticələr əsasında şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
E) Bölmə üzrə mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
DİAQNOSTİK QİYMƏTLƏNDİRMƏ NƏ VAXT APARILIR?
A) Dərs ilinin,bölmənin tədrisinin əvvəlində
B) Tədris ilinin sonunda
C) Hər ayın əvvəlində
D) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən
E) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda
TƏLİM STRATEGİYALARINA AİD OLMAYANI GÖSTƏRİN:
A) Planlaşdırmaya dair nümunələr
B) Məzmun standartlarının şərhi
C) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən tələblərin təsviri
D) Sinifdənkənar tədbirlərin təşkil edilməsi
E) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr
PROBLEM SİTUASİYANIN YARADILMASI ZAMANI TEZ-TEZ MÜŞAHİDƏ OLUNAN SƏHVİ GÖSTƏRİN:
A) Müəllimin şagirdin qarşısına qoyduğu problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir
B) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır
C) Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək tələb olunur
D) Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapmağa çalışır
E) Problemin həlli xüsusi tədqiqat tələb etməlidir
NƏ ÜÇÜN MOTİVASİYA DÜŞÜNDÜRÜCÜ VƏ ƏQSƏDƏUYĞUN OLMALIDIR?
A) Tapşırıqları düzgün yerinə yetirməyə kömək edir
B) Dərsin vaxtında başa çatmasına kömək edir
C) Tədqiqat prosesini çətinləşdirir
D) Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır
E) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır
VARİANTLARDAN BİRİ FƏAL (İNTERAKTİV) TƏLİMİN xÜSUSİYYƏTİDİR:
A) Hazır şəkildə əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
B) Hafizəyə əsaslanır
C) Müəllim və şagirdlər arasında əks-əlaqənin yaradılması
D) Avtoritar metoda əsaslanır
E) Yeni biliklərin müəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə qavranılması
CARİ PLANLAŞDIRMADA ƏN ÇOX BURAXILAN SƏHV hANSIDIR?
A) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartları müəyyənləşdirmək
B) İş vərəqlərini hazırlamaq
C) Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
D) Dərslikdəki materialı mənimsətmək
E) Dərsin təlim nəticələrinə uyğun tapşırıqlar hazırlamaq
TƏLİM PROSESİNDƏ TAKSONOMİYALAR NƏYƏ XİDMƏT EDİR?
A) Şagirdlərdə öyrənməyə motivasiya yaratmaq
B) Təfəkkürün müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün tapşırıqlar tərtib etmək
C) Gündəlik keçirilən dərslərin mövzularını müəyyənləşdirmək
D) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirmək
E) Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq
TƏRBİYƏ SİSTEMİNİN KOMPONENTİ DEYİL:
A) Tərbiyənin məzmunu
B) Tərbiyənin məqsədi
C) Tərbiyənin prinsipləri
D) Tolerantlığın formalaşdırılması
E) Tərbiyəvi işin forma və üsulları
PEDAQOJİ TEXNOLOGİYA:
A) Müəllimin qarşısına qoyulan tələblərdir
B) Pedaqoji fəaliyyətin nəticəsidir
C) Qarşıya qoyulmuş məqsədlərə daha səmərəli yolla nail olunmasını təmin edən metodlar və vasitələr sistemidir
D) Tərbiyə məsələlərinə nəzəri yanaşmaların məcmusudur
E) Öyrənilən elm sahəsində ideyalar məcmusudur
TƏHSİLALANLARIN MƏNƏVİ TƏRBİYƏSİNDƏ ƏSAS METOD:
A) Nəzarət etmək
B) Tapşırıq vermək
C) Tənbeh etmək
D) Məsuliyyətli işə cəlb etmək
E) İnandırmaq
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top