Tapılan ümumi test sayı : 237
141)
Dərsin cari planlaşdırılmasında nəzərdə tutulmur:
Xəta bildir
A)
Dərsin icmalının hazırlanması
B)
Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrinin müəyyənləşdirilməsi.
C)
Tapşırıqların dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırılması
D)
Məzmun standartlarına əsasən tədris vahidi və mövzuların müəyyənləşdirməsi.
E)
İş vərəqlərinin hazırlanması
142)
Şagirdlərdə mənəvi tərbiyənin əsas metodu:
Xəta bildir
A)
İnandırmaq
B)
Danlamaq
C)
Bütün cavablar doğrudur
D)
Tapşırıq vermək
E)
Cəzalandırmaq
143)
Müəllimin innovativ fəaliyyətinə aid deyil:
Xəta bildir
A)
İnnovativ təlim və informasiya texnologiyalarını tətbiq edir.
B)
İnkişafetdirici, diferensial və inteqrativ yanaşmaları tətbiq edir.
C)
İnnovativ yanaşmalar əsasında peşə fəaliyyətini daim təkmilləşdirməyə səy göstərir
D)
Təlim proresində şagirdə obyekt kimi yanaşır.
E)
Pedaqoji prosesə yeni yanaşmalar əsasında səmərəli təlim üsulları yaradır.
144)
İdrak taksonomiyası üzrə səviyyə və təlim nəticələrini uyğunlaşdırın: 1. Bilik a) dəyişir,nümayiş etdirir 2. Anlama b) müəyyən edir,sadalayır 3. Tətbiqetmə c) fərqləndirir,izah edir 4. Analiz d) ayırır, müəyyən edir
Xəta bildir
A)
1-b, 2-c, 3-d, 4-a
B)
1-b, 2-c, 3-a, 4-d
C)
1-b,2-c,3-d,4-a
D)
1-c, 2-b,3-d,4-a
E)
1-b,2-d,3-a,4-c
A)
Yalnız İKT-dən istifadə etməklə əldə olunan biliklərdir.
B)
Hər hansı fənn və ya bilik sahəsində fəaliyyətin icrasına kömək edən, prosedur qaydaları əhatə edən biliklərdir
C)
Problemin həll edilməsi yolu ilə əldə olunan yeni biliklərdir
D)
İdrak prosesinin gedişatına kömək edən biliklərdir
E)
Fənn üzrə məlumat xarakterli biliklərdir.
146)
Biri fənn kurikulumunun strukturuna aid deyil:
Xəta bildir
A)
Fənn üzrə ümumi təlim nəticələri
B)
Şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi
C)
Təlim strategiyaları
D)
Təhsilin məzmunu
E)
Məzmun standartlarının şərhi
A)
Təlim nəticələrinin reallaşdırılması səviyyəsini yoxlamaq üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
B)
Fənn üzrə ümumi təlim nəticələrinin reallaşmasını təmin etmək üçün müəyyən olunmuş məzmunun zəruri hissəsidir
C)
Dərslikdəki mövzuların bölmələr üzrə qruplaşdırılmasıdır
D)
Təhsilalanların bilik və bacarıq səviyyəsinə qoyulmuş dövlət tələbidir.
E)
Mənimsənilməsi nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin konkret bir səviyyəsidir.
148)
Aşağıdakılardan biri əsas standartın funksiyasıdır:
Xəta bildir
A)
Təlim məqsədlərinin dəqiq müəyyən olunması üçün etibarlı zəmin yaradır
B)
Fənlər üzrə müəyyən olunan təlim nəticələrini məzmun xətləri üzrə ümumi şəkildə ifadə edir
C)
Təlimdə inteqrativliyi təmin edir.
D)
Təlim üsullarının seçilməsini təmin edir.
E)
Sinif və fənlər üzrə summativ qiymətləndirmənin aparılmasını təmin edir
149)
“Nəticəyönümlülük”dedikdə kurikulumda nə nəzərdə tutulur?
Xəta bildir
A)
Nəzərdə tutulan təlim nailiyyətlərinin nəticələr formasında əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi
B)
Fərdin, cəmiyyətin və dövlətin dəyişən ehtiyac və tələbatlarının nəzərə alınması
C)
Təhsilalanın həyati bacarıqlarını inkişaf etdirməklə onlarda milli və bəşəri dəyərlərin formalaşdırılması
D)
Fəaliyyətin təhsilalanın potensial imkanlarının inkişafına yönəldilməsi
E)
Təhsilalanların nailiyyət səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
A)
Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
B)
Bölmə üzrə mövzuların tədrisinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi
C)
Müəyyən olunmuş nəticələr əsasında şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
D)
Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi
E)
Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi
151)
DİAQNOSTİK QİYMƏTLƏNDİRMƏ NƏ VAXT APARILIR?
Xəta bildir
A)
Təhsil səviyyələrini başa vurarkən
B)
Tədris ilinin sonunda
C)
Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda
D)
Dərs ilinin,bölmənin tədrisinin əvvəlində
E)
Hər ayın əvvəlində
152)
TƏLİM STRATEGİYALARINA AİD OLMAYANI GÖSTƏRİN:
Xəta bildir
A)
Məzmun standartlarının şərhi
B)
Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən tələblərin təsviri
C)
Planlaşdırmaya dair nümunələr
D)
Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr
E)
Sinifdənkənar tədbirlərin təşkil edilməsi
153)
PROBLEM SİTUASİYANIN YARADILMASI ZAMANI TEZ-TEZ MÜŞAHİDƏ OLUNAN SƏHVİ GÖSTƏRİN:
Xəta bildir
A)
Müəllimin şagirdin qarşısına qoyduğu problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir
B)
Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək tələb olunur
C)
Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır
D)
Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapmağa çalışır
E)
Problemin həlli xüsusi tədqiqat tələb etməlidir
154)
NƏ ÜÇÜN MOTİVASİYA DÜŞÜNDÜRÜCÜ VƏ ƏQSƏDƏUYĞUN OLMALIDIR?
Xəta bildir
A)
Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır
B)
Tədqiqat prosesini çətinləşdirir
C)
Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır
D)
Tapşırıqları düzgün yerinə yetirməyə kömək edir
E)
Dərsin vaxtında başa çatmasına kömək edir
155)
VARİANTLARDAN BİRİ FƏAL (İNTERAKTİV) TƏLİMİN xÜSUSİYYƏTİDİR:
Xəta bildir
A)
Avtoritar metoda əsaslanır
B)
Müəllim və şagirdlər arasında əks-əlaqənin yaradılması
C)
Hafizəyə əsaslanır
D)
Hazır şəkildə əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
E)
Yeni biliklərin müəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə qavranılması
156)
CARİ PLANLAŞDIRMADA ƏN ÇOX BURAXILAN SƏHV hANSIDIR?
Xəta bildir
A)
Dərslikdəki materialı mənimsətmək
B)
İş vərəqlərini hazırlamaq
C)
Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
D)
Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartları müəyyənləşdirmək
E)
Dərsin təlim nəticələrinə uyğun tapşırıqlar hazırlamaq
157)
TƏLİM PROSESİNDƏ TAKSONOMİYALAR NƏYƏ XİDMƏT EDİR?
Xəta bildir
A)
Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirmək
B)
Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq
C)
Şagirdlərdə öyrənməyə motivasiya yaratmaq
D)
Gündəlik keçirilən dərslərin mövzularını müəyyənləşdirmək
E)
Təfəkkürün müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün tapşırıqlar tərtib etmək
A)
Tolerantlığın formalaşdırılması
B)
Tərbiyəvi işin forma və üsulları
C)
Tərbiyənin prinsipləri
D)
Tərbiyənin məqsədi
E)
Tərbiyənin məzmunu
A)
Öyrənilən elm sahəsində ideyalar məcmusudur
B)
Tərbiyə məsələlərinə nəzəri yanaşmaların məcmusudur
C)
Pedaqoji fəaliyyətin nəticəsidir
D)
Müəllimin qarşısına qoyulan tələblərdir
E)
Qarşıya qoyulmuş məqsədlərə daha səmərəli yolla nail olunmasını təmin edən metodlar və vasitələr sistemidir
160)
TƏHSİLALANLARIN MƏNƏVİ TƏRBİYƏSİNDƏ ƏSAS METOD:
Xəta bildir
A)
İnandırmaq
B)
Məsuliyyətli işə cəlb etmək
C)
Tənbeh etmək
D)
Tapşırıq vermək
E)
Nəzarət etmək
Cavabların yoxlanılması üçün ən azı bir testə cavab verilməlidir
Düzgün cavabların sayı : 0
Yalnış cavabların sayı : 0
Cavab verilməmiş sulların sayı : 0
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Cavabları yoxla
Səhifəni yenilə
Sizin seçdiyiniz cavab
Doğru cavab