Tapılan ümumi test sayı : 237

AŞAĞIDAKILARDAN BİRİ KURİKULUMUN ƏSAS XÜSUSİYYƏTLƏRİNƏ AİDDİR:
A) Bilikyönümlüdür
B) Fəndaxili və fənlərarası əlaqə məqsədyönlü və sistemli xarakter daşımır
C) Qiymətləndirmə standartları və mexanizmləri müəyyən edilmişdir
D) Müəllimyönümlüdür
E) Təklifyönümlüdür
TAKSONOMİYALAR TƏLİM PROSESİNDƏ HANSI İMKANLARI YARADIR? 1.Təlim məqsədlərini düzgün müəyyənləşdirmək 2. Dərsin bütün mərhələləri arasında vaxtı paylaşdırıb, onları tam şəkildə həyata keçirmək 3. Qoyulmuş məqsədlərə uyğun qiymətləndirmə vasitələrini seçmək 4. Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq
A) 1,2
B) 1,3
C) 2,4
D) 1,4
E) 3,4
Aşağıdakılardan hansı müasir qiymətləndirməyə aid deyil?
A) Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəldilir və onu idarə edən vacib amil kimi meydana çıxır
B) Qiymətləndirmənin obyektivliyini təmin edir
C) Şagirdin inkişafı sistemli şəkildə izlənilir
D) Tədris prosesinin yalnız müəyyən bir hissəsində tətbiq edilir
TƏQDİM EDİLMİŞ QAYDALARDAN BİRİ İŞ VƏRƏQLƏRİNƏ VERİLƏN TƏLƏBLƏRƏ UYĞUN DEYİL:
A) Cəlbedici məzmunu və tərtibatı olmalıdır
B) Şagirdlərin səviyyəsinə uyğun olmalıdır
C) Dərsin məqsədinə uyğun olmalıdır
D) Tapşırıqların çətinlik dərəcəsi eyni olmalıdır
E) Coxlu tapşırıqlar əks olunmalıdır
BİRİ FASİLİTASİYA QAYDALARINA AİD DEYİL:
A) Məlumatla təminetmə
B) Motivasiyanın düzgün qurulması
C) Fəaliyyətin stimullaşdırılması
D) Təşkilati dəstək
E) Psixoloji dəstək
Əgər siz 30 test sualı hazırlamalısınızsa, sualların sayı səviyyələrə görə neçə olmalıdır? 1-ci səviyyə  2-ci səviyyə  3-cü səviyyə  4-cü səviyyə
A) 6 9 9 6
B) 6 9 6 9
C) 5 10 10 5
D) 7 8 8 7
PERSPEKTİV PLANLAŞDIRMAYA AİDDİR:
A) Tədris vahidlərinin və mövzuların ardıcıllığını müəyyənləşdirmək
B) İş vərəqləri hazırlamaq
C) Tapşırıqları dərsin təlim nəticələri ilə uyğunlaşdırmaq
D) Hər bir dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartlara uyğun təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
E) Dərsin icmalını hazırlamaq
MÜƏLLİMİN VƏZİFƏLƏRİNƏ AİD DEYİL:
A) Təhsilalanlarda fəal vətəndaş mövqeyi formalaşdırmaq
B) Təhsil sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində iştirak etmək
C) Dərslik və dərs vəsaitləri hazırlamaq
D) Pedaqoji etika və əxlaq normalarına riayət etmək
E) Şagirdlərin təlim nailiyyətlərini qiymətləndirmək
SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN MƏQSƏDLƏRİ: 1. Müəllimin tədris fəaliyyətini dəyərləndirmək. 2. Sinfin ilkin səviyyəsini müəyyənləşdirmək. 3. Məktəbdə təlimin səviyyəsini müəyyənləşdirmək. 4. Şagirdin təlim nailiyyətlərinin inkişafını gündəlik olaraq izləmək. 5. Təlimin hər hansı bir mərhələsində (tədris vahidinin, yarımilin, tədris ilinin sonunda) şagirdlərin nailiyyətlərini qiymətləndirmək.
A) 1, 2, 3
B) 1, 3, 5
C) 2, 3, 5
D) 2, 4, 5
BÖYÜK SUMMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN (BSQ) XÜSUSİYYƏTLƏRİNİ SEÇIN: 1. Bəhs və ya bölmənin sonunda keçirilir. 2. Qiymətləndirmə vasitələri məktəb rəhbərliyi tərəfindən hazırlanır. 3. BSQ –nin keçirilmə tarixi fənn müəllimi tərəfindən müəyyən edilir. 4. Yarımilin sonunda keçirilir. 5. BSQ-nin keçirilmə tarixi illik planlaşmada nəzərdə tutulur.
A) 1,3,5
B) 1,2,3
C) 2,4,5
D) 1,3,4
FORMATİV QİYMƏTLƏNDİRMƏNİN MƏQSƏDİ:
A) Şagirdlərin ilkin bilik və bacarıq səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
B) Müəyyən olunmuş nəticələr əsasında şagirdlərin bacarıq və vərdişlərinin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi.
C) Yarımilin və tədris ilinin sonunda şagirdlərin əldə etdikləri nailiyyətlərin qiymətləndirilməsi.
D) Şagirdin təlim prosesində irəliləyişinin izlənilməsi.
DİAQNOSTİK QİYMƏTLƏNDİRMƏ NƏ VAXT APARILIR?
A) Hər ayın əvvəlində
B) Təhsil səviyyələrini başa vurarkən.
C) Dərs ilinin,bölmənin tədrisinin əvvəlində.
D) Bölmə və bəhslərin, yarımilin sonunda.
TƏLİM STRATEGİYALARINA AİD OLMAYANI GÖSTƏRİN:
A) Sinifdənkənar tədbirlərin təşkil edilməsi.
B) Planlaşdırmaya dair nümunələr
C) Fənn üzrə təlimin təşkilinə verilən tələblərin təsviri
D) Forma və üsulların təkmilləşdirilməsi barədə tövsiyələr
PROBLEM SİTUASİYANIN YARADILMASI ZAMANI TEZ-TEZ MÜŞAHİDƏ OLUNAN SƏHVİ GÖSTƏRİN:
A) Problemin həlli müxtəlif fərziyyələr yaradır.
B) Müəllimin şagirdin qarşısına qoyduğu problem onun yaş səviyyəsinə uyğun gəlmir
C) Hər bir şagird öz bilik və təcrübəsindən istifadə etməklə problemin həlli yollarını tapmağa çalışır.
D) Qoyulan problemdə ziddiyyəti həll etmək tələb olunur.
NƏ ÜÇÜN MOTİVASİYA DÜŞÜNDÜRÜCÜ VƏ ƏQSƏDƏUYĞUN OLMALIDIR?
A) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır
B) Dərsin vaxtında başa çatmasına kömək edir.
C) Tədqiqat prosesini çətinləşdirir.
D) Şagirdlərdə idrak fəallığı oyadır.
VARİANTLARDAN BİRİ FƏAL (İNTERAKTİV) TƏLİMİN xÜSUSİYYƏTİDİR:
A) Yeni biliklərin müəllimin məlumatları və izahları vasitəsilə qavranılması.
B) Hazır şəkildə əldə edilən biliklərin möhkəmləndirilməsi yolu ilə mənimsəmə
C) Müəllim və şagirdlər arasında əks-əlaqənin yaradılması.
D) Avtoritar metoda əsaslanır.
CARİ PLANLAŞDIRMADA ƏN ÇOX BURAXILAN SƏHV hANSIDIR?
A) İş vərəqlərini hazırlamaq
B) Dərslikdəki materialı mənimsətmək.
C) Dərsdə reallaşdırılacaq alt-standartları müəyyənləşdirmək.
D) Dərsin təlim nəticələrini müəyyənləşdirmək
TƏLİM PROSESİNDƏ TAKSONOMİYALAR NƏYƏ XİDMƏT EDİR?
A) Dərsin bütün mərhələlərini tam şəkildə həyata keçirmək.
B) Gündəlik keçirilən dərslərin mövzularını müəyyənləşdirmək.
C) Şagirdlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq.
D) Təfəkkürün müxtəlif növlərini inkişaf etdirmək üçün tapşırıqlar tərtib etmək.
MÜƏLLİMLƏRİN İNNOVATİV FƏALİYYƏTİNIN NƏTİCƏSİNƏ AİD OLANLARI GÖSTƏRİN: 1. Təhsilin keyfiyyəti yüksəlir. 2. Təhsildən yayınma halları artır. 3. Təhsil müəssisəsinin nüfuzu artır. 4. Şagirdlərin kompetensiyasıartır. 5.Təhsil müəssisəsində psixoloji iqlim pisləşir.
A) 1, 3, 5
B) 1, 3, 4
C) 1, 2, 3
D) 2, 3, 5
TƏRBİYƏ SİSTEMİNİN KOMPONENTİ DEYİL:
A) Tolerantlığın formalaşdırılması
B) Tərbiyənin məqsədi
C) Tərbiyənin məzmunu
D) Tərbiyəvi işin forma və üsulları
Yoxlamadan sonra nəticə burada göstəriləcək
Top